Bloomberg: ana otomotiv sektörü olacak 2030 araba paylaşım dönüşümü karşı karşıya

11 Ekim’de bildirilen İngiliz “Daily Mail” göre, Bloomberg 2030 yılına beklenen bir rapor yayınladı, hükümetin teşvik ve teşvikler, elektrikli arabalar ve self-driving otomobil sayısı artmaya devam, ya da araba paylaşım hizmeti olacak
pazara hakim olacak.
Bu girişim hem de trafik sıkışıklığı artırabilir, zararlı gaz emisyonlarını azaltmak kalmayacak.
Ama aynı zamanda otomotiv endüstrisi için çok büyük bir meydan okuma.

sera gazı emisyonlarını azaltmak için, hükümetin elektrikli araçlar kullanmaya teşvik etmek sübvansiyonlar, vergi teşvikleri ve düşük emisyon bölgeleri ve diğer politikaların uygulamaya konulmasıyla çalışır.
McKinsey & Company ve Bloomberg New Energy Finance raporuna göre

lityum-iyon pillerin fiyatı $ 350 (yaklaşık 2351 yuan) 2015 yılında kilovat saat (yaklaşık 6718 yuan) başına 1000 $ 2010 yılından itibaren düştüğünü gösterdi
maliyetler% 65 oranında düştü.
Yeni altyapı ile tahrik

ziyaretçi-kapılı otomobil paylaşım hizmeti çok sayıda doğum olacaktır.
Londra ve Singapur gibi şehirlerde, maliyetleri yanı sıra kişisel çıkar faktörlerini azaltarak, dikkate sıkı emisyon politikası alarak, özel otomobil kullanımını terk etmek olasıdır.
Bildirilen 2030 yılında, o bir yoğun nüfuslu ve yüksek gelirli kentsel Londra, Singapur ve yolda diğer elektrikli araçların otomobilin% 60 için hesap bekleniyor.
Bu arada, 10 araç II-V.com içinde, otonom araçların dört olacaktır.
Bu düşük emisyon bölgeleri, tüketici destek tanıtılması ve pazar dostu ekonomisinin sonucudur.

ama elektrikli araçların artış da otomotiv sektöründe bir tehdit olabilir.
Raporda temel dönüşüm, toplu taşıma hizmetlerine özel araç trafiği için ihtiyaç karşı karşıya gelecek otomotiv endüstrisinin geleceğini analiz eder.
Benzin Perakendeciler ayrıca ücret, perakende pazarı ve filo hizmeti daha fazla gelir elde etme gibi varlıklarda yanı sıra sorunların mevcut para kazanma düşünmelisiniz.